0 0
Read Time:5 Minute, 14 Second

One Shot Mangalar

Adından da anlaşılacağı gibi tek lokmalık mangalardır. Aslında çizgi roman yayınlarının da sıklıkla kullandığı bir tür olan “one shot yayınlar”  diğer mangalar gibi çok uzun sürmemektedir.

Genelde 8 ila 60+ sayfa aralığında yapılan mangalardır. One shot mangalar da mangakalar sıradan günlük hayatta olan bir olayı da anlatabilirler, tamamen fantastik olağan üstü olayları da anlatılabilmektedirler. Bazen de mangakanın uzun soluklu farklı serilerde ki kahramanlar ile aynı evrende buluşup  bir araya gelmelerinde ki maceralarını ya da, kahramanlarımızın asıl serinin dışında geçen kısa hikâyelerini konu alır. Bazı one shotlar ise tamamen farklı yeni bir hikâyeyi anlatan yayınlardır.

İşte bu ay sizlere okuyup beğendiğim birkaç one shot mangayı tanıtmak istiyorum.

Manganın Adı: Allumage

Tür: Aksiyon, Drama, Seinen

Yayım Tarihi: 2006

Yayınevi/Dergi: Young Jump

Türkiye’de: Yayımlanmadı

Yazar/Çizer(Mangaka): Okamoto, Lynn

Bir Holywood oyuncusu olma hayalleri içinde Japonya’daki ailesinin yanından ayrılıp Los Angeles’a gelen Kumiko, hali hazırda bir aktör olamamıştır ancak hayallerini bir ucundan zorda olsa elde edebileceği bir işte çalışma imkânı yakalamıştır. 1 yıldır çalıştığı bu işi film setlerinde dublörlük yapmaktır. Yine böyle bir çekim sonunda filmin yapımcısı, yakında çekilecek olan bir filmde kendisine rol teklifinde bulunacaklarını, ancak bu sefer dublorlük değil  bir aktörlük teklif edeceklerini duyduğunu söyler. İlk başta Kumiko ağırdan alır ve ben sadece dublörüm dese de yapımcı işini çok iyi yapıyorsun bence bir düşünmelisin der. Daha sonra evde kendi kendine niye öyle konuştum diye kızarken telefon çalar. Arayan film yapımcısı, anlaştıkları aktörün yüzünden yara aldığını ve rolü kendisine vermek istediklerini söyler. Ancak yapımcının tek bir şartı vardır yüzünü ve vücuduna zarar verecek işlerden kaçınmasını ister. Kumiko sevinçten resmen havalara uçar, yapımcıya Japonyada ki abisinin düğününden sonra kararını açıklayacağını söyler.

 

 

Kumiko düğün için geldiği Japonyada ki kaldığı otelde aniden bir yangın çıkar ve karşı bloktaki odada mahsur kalan çocuklara yardım etmeye karar vermesiyle mangamız devam eder. Acaba Kumiko mahsur kalan çocukları yüzüne ve vücuduna zarar vermeden kurtarabilecek midir?

 

Manganın Adı: Fairy Megane

Tür: Komedi, Büyü, Okul, Shounen

Yayım Tarihi: 2008

Yayınevi/Dergi: Haftalık Shounen Magazin

Türkiye’de: Yayımlanmadı

Yazar/Çizer(Mangaka): Masashima, Hiro – Yoshikawa, Miki

 

 

Masashimo Hiro’nun  Fairy Tail ve Yoshikawa Miki’nin Yankee – Kun to Megane – Chan adlı iki ünlü serinin baş karakterlerini konu alan çok keyifli bir one shot manga olmuş.

Konusu kısaca Yankee – Kun to Megane – Chan ekibinin normal bir şirket sanarak Fairy Tail de işe başlamak istemeleri ile komik maceraları başlar.

 

 

Manganın Adı: Rico

Tür: Komedi, Doğaüstü, Bilim Kurgu, Shounen

Yayım Tarihi: 04.08.2009

Yayınevi/Dergi: Jump SQ

Türkiye’de: Yayımlanmadı

Yazar/Çizer(Mangaka): naked ape (Hikâye & Çizim), Saki, Otoh (Hikâye), Nakamura, Tomomi (Çizim)

 

Bir zamanlar barışın hakim olduğu Oris Ülkesi, zalim Oris ordusu tarafından ele geçirilmiş ve Gondea ile savaşta olmalarına rağmen zalimliklerini sürdürmekte ve Oris te ki halka zulmederek Skanda yı aramaktadır. Bu savaşın ortasında ise doğuştan çok iyi duyabilen 10 yaşında ki tatlı kız Mio’nun Skandaya sahip olduğunu öğrenen Oris ordusu  kızın  peşine düşer.

Teyzesi sayesinde kurtulan Mio, birden bire havada patlayan helikopterden bir kızın üstüne düştüğünü görür ve telaşa kapılır. Düşen kız sadece 3 dakika hafızaya sahip olan Rico dur ve böylece güzel çizimlere sahip olan Rico ile Mio’nun maceraları da başlamış olur.

 

Manganın Adı: Hidari – Te (Sol El)

Tür: Dram, Gerilim, Shoujo

Yayım Tarihi: 16.05.1994

Yayınevi/Dergi: Shinshokan Publishing

Türkiye’de: Yayımlanmadı

Yazar/Çizer(Mangaka): Ohkawa,Nanase, Apapa, Mokona, CLAMP

Çevresindeki her şeyden korkan, bütün bu korkularından arındırdığına ve koruduğuna inandığı bir kekkai (ruh bariyeri) olarak gördüğü yorganın altında rahat hisseden bir çocuğun hikâyesidir.

Günün birinde ağaçtan düşüp ayağını kırması yüzünden hastanede kalan çocuk, gece etrafı gezerken  çok güzel bir kızla karşılaşır ve mangamızın gerilimi kaldığı yerden devam eder.

Ünlü serilerden olan  xxxHOLİC, Tsubasa Chronicle nin yapımcılarının kaleminden çıkan 16 sayfalık bu eser, bir çocuğun korkularını gayet başarılı şekilde anlattıkları bir manga olmuş.

 

Manganın Adı: Personant

Tür: Aksiyon, Macera, Komedi, Shounen

Yayım Tarihi: 27.10.2008

Yayınevi/Dergi: Jump SQ

Türkiye’de: Yayımlanmadı

Yazar/Çizer(Mangaka): Komi, Naoshi

 

 

Kei Record – Yıl 3333 Dünya

Dünya da ayrımcılığın, ırkçılığın, çatışmaların zirvede olduğu zamanlarda hükümet Personant adında yeni bir teknolojik maske icad etmiştir. Bu maske sayesinde Dünya da tüm ayrımcılık ve çatışmaları bitirmiştir. Artık Personant sayesinde herkes eşit ve barış içinde yaşamaktadır. Hükümetin Personant uygulamasını hayata geçirdiği 100. Yıldönümü kutlamaları yaşandığı şu günlerde halk, artık Personant giymeyeni sapık ve cinsel teşhirci gözüyle bakmaktaydı ve ayrıca hükümet tarafından bu kanunen çok ciddi bir suç olarak görülüyordu.

   100.yıl kutlamaları için –L-A yayınları muhabiri olan Oly Fraucbelle, asi Damore ile bir röportaj yapması gerekmekte ama onu nerde bulacağını bilmemektedir. Şehirde ki her yer festival  havasına bürünmüşken, hükümet karşıtı asi Damore halkın içinde birden ortaya çıkar. Çıkan karışıklıkta Damore’un çevresi polis güçleri ile sarılmış olduğundan Damore, yakalanmamak için en yakında ki kişiyi rehin alarak ordan kurtulur. Büyük bir şans eseri aradığı kişiyi elinde rehine olarak olsa da bulan Oly ise, ayağına gelen bu fırsatı değerlendirerek onla röportaj yapmaya çalışır. Ama bu onun hiçte sandığı kadar basit olmayacağını anlamasına neden olacaktır.

 

 

Manganın Adı: Apple

Tür: Aksiyon, Doğaüstü Güçler, Süper Güç, Shounen

Yayım Tarihi: 22.12.2008

Yayınevi/Dergi: Weekly Shounen Jump, Shueisha

Türkiye’de: Yayımlanmadı

Yazar/Çizer(Mangaka): Komi, Naoshi

 

 

*Komi, Naoshi’ nin bir diğer one shot eseri olan Apple nerden geldiği bilinmeyen esrarengiz güçleri olan genç bir kızın hikâyesini anlatmaktadır.

Dünyada ki her canlının ve istediği her şeye dönüşebilme yeteneği olan bu kızın adı Aramiya Satoshi’ dir. Sahip olduğu bu gücü ele geçirmek isteyen orduları ustalıkla ve çok kolayca alt etmesini saymazsak gayet sıradan görünümlü bir kızdır.

Yine böyle bir saldırıyı defettiği sırada, kendisini incelemek isteyen ve kendine Vekilharç diyen tuhaf bir çocukla karşılaşır. Çocuk Satoshi’ye Dünyanın tehlide olduğundan ve sadece onun bu tehlikeyi durdurabileceğinden bahseder. Bu yüzden kendisini yanında götürmek istediğini ve daha rahat edeceğini söylese de Satoshi bunun kesinlikle mümkün olmadığını ve kaldığı yeri çok sevdiğini söyler. Bu cevaba karşılık Satoshi’yi kendi evinde incelemeye razı olan Vekilharç, Satoshi ile aynı evi paylaşmaya başlarlar. Ama Satoshi’nin uygun gördüğü şekilde tabi…

Bu son zamanlarda okuyup beğendiğim bu altı one shot manga umarım sizinde ilginizi çekecektir. Çizimleri gerçekten hoş, aksiyonu, draması, komedisi bol olan güzel mangalardır tavsiye ederim.

 

 

*: Japonca da kişi adları, normal bildiğimiz gibi önce adı sonra soyadı gibi değil de önce soyadı sonra adı gelecek şekilde yazılıp telaffuz edilmektedir. Örneğin; Naruto Uzumaki değilde Uzumaki Naruto gibi. O yüzden bende aslına sadık kalacak şekilde sunmaya çalışıyorum.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
vkopuzoglu
info@klavyeizi.com

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.