0 0
Read Time:3 Minute, 39 Second

Hımmm nerden başlasam ki? Yona’nın çok saftirik olduğu kısımdan mı başlasam, yoksa animede ki gibi direk aksiyonlu kısımdan mı başlasam bilemedim ki şimdi. Bir Varmııış Bir Yokmuuuş! diye başlasam ya bir kerede şansıma hiç böyle seri denk gelm… Aha pardon geldiniz mi görmemişim. Herkes hazırsa o halde başlıyoruz.

 

Akatsuki No Yona

Diğer Adları:  Yona of the Dawn, Yona: The girl standing in the blush of dawn, 暁のヨナ

Tür:  Aksyion, Romantik, Fantastik, Shoujo, Komedi, Macera, Manga

Uyarlaması

Bölüm: 24

Ülke: Japonya

Kategori: Tv Serisi

Firma/Stüdyo: Studio Pierrot

Yapımcı: VAP, Hakusensha, AT-X, Delfi Sound, Marvelous AQL, Tokyo MX, Age Global Networks, Docomo Anime Store, Top-Insight International

Lisansör: Funimation

Yönetmen: Yoneda Kazuhiro

Orijinal Eser: Kusanagi Mizuho

Müzik:  Ryou Kunihiko

Ses Efektleri: Konno Yasuyuki

Senaryo: Inotsume Shin`ichi, Takahashi Natsuko

Yapım Yılı:  07.10.2014 – 03.2015

Karakter Tasarımı: Yoshikawa Maho

Şef Animasyon Yönetmeni:  Kusumoto Yuuko, Matsui Yuuko

 

 

 

 

Kouka Krallığında refah, mutlu ve hiçbir şeyden haberi olmayan saf kızımız Yona’nın on altıncı yaş günü tören hazırlıkları ile animemizin perdeleri açılır.

Yona’nın huyunun tam tersi olan asi ve kızıl saçları dışında tüm dünyasını toz pembe görmektedir.

Doğum günü için geleceğini öğrendiği çocukluk aşkı Su-Won’u öğrendiğinden beri daha bir huysuz, aksii, naleet bir kız olmuştur. Derken özel gün gelip çatar, Kral IL kızı için her şeyi dört dörtlük yapmıştır ve kutlama merasimi de aynı ölçüde gerçekleşir.

 

 

Yona sevdiği tek erkeğin de yanında olduğundan dolayı bulutların üstünde uçmakta gözü Su-Wondan başka kimseyi görmez olmuştur. Ansızın irkilir ve babasına Su-Won hakkında düşüncelerini söylediği zamandan beri aklını kuurcalayan olumsuz fikirlerini değiştirmeye ve tekrar düşünmesini rica etmeye karar vermiştir. Yona için Su-Wonsuz bir hayat düşünülemez geliyordur. Bir neşe içinde babasının odasına doğru giderken aklından bu düşünceler geçiyor ve mutluluktan kalbi çok hızlı atıyorken… Kızıl saçlı kız birden yere yığılır. Gördüğü şey karşısında gözlerine inanamaz daha çok inanmak istemez. Çocukluk aşkı Su-Won odanın alacakaranlığında babası Kral IL’i gözleri önünde öldürmüş ve kanlar içinde yatıyordur.

 

Akatsuki No Yona, nadir seyrettiğim bir türden olup güzel ve aksiyonlu bir shoujodur kendileri. Hatta türünü bilip de seyretmesem kesinlikle aklıma  shoujo olduğu gelmezdi. Karakterler olsun, çizimler olsun shounenden hiçbir farkı yok gibi geldi.

 

 

Serimiz daha çok Yona’nın Su-Wonla ne zaman bir araya gelse ya da herhangi bir zaman lafını bile etmiş olsa sadece o zaman yoğun şekilde hissettiriyor kendisinin shoujo olduğunu; ki şunu da hazır yerine gelmişken söyleyeyim Su-Won’u onca olaya rağmen her gördüğünde eriyip bitmesi biraz abartılı ya da, daha çok sinir bozucu gelse bile, hikâyeye çok güzel yedirildiğinden o aksiyonun yanında hiç sırıtmıyor oluşu gayet başarılı geldi.

Seride ki karakterler çok başarılı kurgulanıp tasarlanmış özellikle Hak’ a bayıldım. Diğer karakterlerle ve özellikle de Yona ile olan komik itişip kakışmaları çok güldüren cinsten. E bu da zaten seriye komedi unsuru katan olayların başında geliyor. Seyrederken “aha duygusala bağlayıp yürür gideriz artık yandık ki ne yandık” tarzında düşüncelerle başlamış olsam da bu komedi unsurları sayesinde çok eğlendim.

 

 

Ama aynı şeyi maalesef serinin açılış ve kapanış parçaları hakkında söyleyemeyeceğim. Özellikle ilk açılış parçası rezalet derecede kötü. Seri bitipte yapım tarihine bakana kadar 1990 lı yılların sonlarında eski bir anime sanıyordum ama gayet güncel bir seri olduğunu görünce şaşkınlığımı gizleyemedim. Böyle güzel bir seriye bu derece kötü bir ilk açılış hiç yakışmamış. Seyredecek olanlara tavsiyem bir kere seyredin sonra paso geçin derim zaten dinlenilecek herhangi bir şarkı bile olmadığından bir kaybınız olmayacaktır. Ancak diğer ikinci açılış ve kapanış parçaları ise gayet güzel olmuş. Hani bir nevi ilk rezaletin ayıbını güzelcene kapatan cinsten yapımlar.

Son olarak da 23 bölüm çok güzel gidip son bölümü resmen oldu bittiye getirmeleri çok göze batıyor. Bunun asıl nedenini spoiler olmaması için söyleyemesemde seyredince çok iyi anlayacağınız gibi “hadi şunu da araya sıkıştırı verelimde olsun bitsin” tarzını kesinlikle çok iyi hissettiriyor. Bu kadar güzel giderken son bölüm çok absürd kaçtığından ve son bölüm olduğu için biraz hoş görüyorsunuz… tabi mecburen. Ortada ki kuşku uyandırıcılıkla ikinci sezona kapak atmayı güzel başarmışlar doğrusu tebrik etmek gerek. Birde bu kadar sıkıştırılmış olmasaydı daha hoş olurdu orası ayrı konu.

 

 

Eğer kendinize değişik ve hoş birşeyler arıyorsanız Akatsuki No Yona’ya bir şans verin derim.

Haa unutmadan birde 25.bölüm yani (OAD) özel bölümünü de seyretmeyi unutmayın. Ana hikâyeden bağımsız olsa da çok eğlenceli bir bölüm hazırlamışlar seyrettiğinize pişman olmayacağınızdan eminim.

İyi seyirler, görüşmek üzere…

 

 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
vkopuzoglu
info@klavyeizi.com

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.