0 0
Read Time:2 Minute, 27 Second

 

           Dikkat! Mideniz sağlamsa başlıyoruz…

Belki bir sonraki balık ziyafetinizde bir daha düşünebilirsiniz.

 

GYO

Tür:

Süre: 70 dk

Ülke: Japonya

Firma/Stüdyo: Ufotable

Yönetmen: Takayuki Hirao

Orijinal Eser: Junji Itou

Müzik:  Gou Shiina

Kategori: Ova

Yapım Yılı: 15.02.2012

Karakter Tasarımı: Takurou Takahashi

Animasyon Karakter Tasarımı: Makoto Nakamura,

Takurou Takahashi

 

 

Yahu nedir bu milletin Dünya ile alıp veremediği? Her anime, film, dizi vb. gibi mecralarda hep yaşlı dünyamızı içinden çıkılamayacak hale getirecek olan hastalıklı bir virüs kaptırıp yok olma eşiğine getirme yarışıdır anlamam. Şimdi işin espirisini bırakıp konumuza dönecek olursak az önce de dediğim gibi Dünyamız amansız bir hastalığın pençesine düşmüş kıvranmaktadır. Bu seferki düşmanı ise Ayaklı Balıklardır. “ Ayaklı balık mı olurmuş canım”  diyebilirsiniz belki ancak, balıklar ayaklanıp önce Japonya’yı daha sonra da tüm Dünyayı etkisi altına alacaktır.

İşin aslı balıklar elbette ayaklı olmaz tabi ki ama bu bol yüzgeçli canlılar nasıl olmuşta bu hale gelmiş ve normal bir balık gibi değil de zombi gibi her gördüğüne saldırır olmuşlar. E tabi haliyle klasik konumuzun olmazsa olmaz kuralını da unutmamışlar “Onlar tarafından yaralanırsan, Onlar gibi olursun!” buraya kadar tüm olaylar klişe ama yapımcılar seyircilere bunu sergilemeleri ve konunun anlatımını hiçte klişe olmayan bir tarzda sunmuşlar.  İşte GYO 70 dakika boyunca bizlere bunu anlatmaya çalışıyor.

 

 

Anime Japonya’nın Okinawa şehrinde balıkçıların koca ağlarına yakalanan balıkları görüp şoka girmelerini gözlerimize sunduktan sonra, üç kız arkadaşın evinde tekrar gözler önüne sürüyor yüzgeç ayakları. Kaori ve arkadaşları ilk gördükleri anın şokunu atlatıp bu yaratığı ezip kurtulmalarından az bir süre sonra, karşılarında görkemli dişleri ile gözü dönmüş şekilde köpek balığını gördükleri esnada can pazarı yaşanıyor. Başlarına bunca gelen şeyi atlattıktan sonra Kaori sevgilisi Tadashi’yi arayıp içinde bulundukları durumu anlatır. İlk başta Tadashi Kaori’ye bunun  biraz anlamsız olduğunu söylese de bilim adamı olan amcasına bir soracağını söyleyip onu teselli ederken karşısında dev metal ayakları ve heybetli görüntüsüyle balinayı ve yanındaki milyonlarca ucubeye dönmüş balığı görünce işin ciddiyetini kavrar ve Kaori’ye Tokyo’ya kesinlikle geri dönmemesini tembih ettiği sırada telefon hattı kesilir.

Tadashi’nin başının belada olduğunu hisseden Kaori ise mezuniyet tatili için geldikleri Okinawa’dan tek başına Tokya’ya gitme kararı alır. Tokyo’ya geldiği sırada  ise işler hiçte umduğu gibi değildir her yerden katlanılamayacak derecede leş kokuları gelmektedir. Bu kokunun eşliğinde şehir tamamen viraneye dönmüş ve bu ucube yaratıklar tarafından işgal edilmiştir. Kaori bu iğrenç ve bir o kadar tehlikeli manzaraya aldırmayıp hayatı pahasına bile olsa sevdiği insanı bulmak için yola koyulur.

GYO sarı ve yeşilin bol bol hakim olduğu cidden mide bulandırıcı Ova* tarzı bir animedir. Junji Itou’ nun kaleminden çıkan eser, yönetmen Takayuki Hirao tarafından yayın hayatına başlamış oldu.

 

 

Ciddi mide bulandırıcı sahnelerine rağmen, Ova’nın genelinde hafiften anlatılmak istenilen o sosyal mesajı da beğendim, böyle bir animeye güzel bir anlam katmış.

Son olarak Ufotable, Aniplex ocağından yeni çıkan bu animemiz, 12 – 15 Nisan 2012 tarihleri arasında düzenlenmiş olan Londra Terracotta Festivali’nde korku dalında İngilterede ki anime severler için gösterime sunulmuştur.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
vkopuzoglu
info@klavyeizi.com

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir