0 0
Read Time:2 Minute, 37 Second

Ayrı ayrı olduklarında, 13 Artifact evrenin kaderini çizer. Ama beraberken sonunu getirecekler…

 

 

 

Ron Marz’ın yazdığı ve TopCow evreninde ki tartışılmaz en iyi hikâye olarak çıktığını söyleyebilirim. Tabi içine edilmeseydi bu süreç hala devam etmiş olacaktı ve siz şu an bu satırları acılı ezme usulünde değil de övgü dolu sözler eşliğinde okuyor olurdunuz.

İlk önce bilmeyenler için Artifact nedir, aç karnına mı gider yoksa çerezlik midir onun için biraz kendisinden bahsedelim.

Lanetlenmiş eski bir rahip olan Tom Judge hapsolduğu Cehennemden aklında yer etmiş tek bir adresten ibaret olarak kurtulmuştur. Bir anda kendini tekrar Dünya da bulan Tom, aklında kalan adrese gider ve orda kendine Müzeci diyen yaşlı bir adamla karşılaşır.

Müzeci kendisini tanımasa da The Rapture’un sahibi olan Tom Judge’u tanır ve hemen olaya girer. Tom’a seninle birlikte bu evrende toplam on üç artifact olduğunu ve bir araya gelirlerse Dünya’nın sonunu getireceğinden bahseder. Senin de burda olduğuna göre korkarım ki yıllardır engel olmaya çalıştığım olay hızlanmış demektir. Sen de bu Sonu getireceklere karşı duracaklar arasında yer alacağın için serbest bırakıldın, diye kısaca açıklama yapar.

 

 

O esnada Sara Pezzini’nin kardeşi Julie, Sara’nın kızını parkta gezdirirken Sara’nın baş düşmanı Aphrodithe tarafından Julie’i öldürüp kızı Hope’u kaçırmasıyla hikâye devam eder.

Aphrodithe’in patronunun tek amacı vardır ve bu da yaşanılan Dünya’nın anahtarı olan Hope’u kullanıp kendi evrenini tekrar oluşturmak istemesidir. Ama bunun için On Üç Artifacta da ihtiyacı olduğundan Solomon’un Bilgeliğiyle başlayıp kendi tarafında yer alan diğer Artifact sahipleriyle, ona karşı durup Dünya’yı korumaya çalışan Witchblade, The Darkness ve Angelus’un başını çektiği gruba karşı kendi ekibini öne sürmesiyle olası savaş başlar.

Hikâye kısaca böyledir. TopCow evreninin olası bir İç Savaşı da diyebiliriz aslında. Ancak en fazla İç Savaşcık-la yetinmek zorunda kalmıştır.

 

 

Bu kurguyla giden ilk hikâye cidden güzeldir ve TopCow kurucusu Marc Silvestri’nin de dediği gibi TopCow evreninin efsanesi haline gelmiştir. Hatta ilk hikâyeden sonra daha derin mevzulara girip konuyu iyice dallandırıp budaklandırmışlardır. İkinci hikâyenin ortalarında iyice sapıtmaya ve Tom Judge’un polisçilik hikâyesine dönen Artifacts, resmen attan düşmüş karpuz misali yayılmaya başlamıştır. Hani resmen animelerde ki doldurma bölümler olan (filler) bölümlerle seriyi devam ettirmişlerse de, hala okunacak düzeyde bir kaliteye sahiptir.

Taa ki seriyi komple yeni yetenekler yarışmasının kazananlarına verdikleri ana kadar. İşte TopCow’un o efsanesinin sonunu getiren olayda bu olmuştur. Tamam yapmaya çalıştıkları çok güzel bir iş olsa da, sen ana hikâyeni komple dışlayıp alakasız şeylerle doldurursan olacağı budur.

Tahminime göre kurgudan tamamen alakasız olan bu bölümler okuyucuyu sıkmış olacak ki sanırım bu durum maddiyata da yansıyınca kırkıncı bölüm Artifact’ın sonunu getirmiştir. Oysa ki yapılanın aksine yetenek avı kazananlarının hikâyeleri, asıl hikâyenin yanında bir ek olarak sunulsaydı belki Artifacts hala yayın hayatına devam ediyor olabilirdi.

 

 

 

Artifact, şu ana kadar okuduğum en çok çizer değiştiren seriler arasında birinciliği kapmış durumda. Kırk bölümlük seride yaklaşık en az altı kere çizer değişikliği olan seride bazı çizerlerin resmen döktürmüş olduğunu görüyoruz.

Peki okunur mu?

 Elbette okunur ama sadece ilk hikâyesi. Aklınızda güzel haliyle yer etmesini istiyorsanız eğer, size tavsiyem ilk hikâye bitince seriye devam etmemeniz olacaktır.

 

 

 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
vkopuzoglu
info@klavyeizi.com

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.