0 0
Read Time:3 Minute, 48 Second

Samâ Wôzu
Summer Wars

Diğer Adları: サマーウォーズ, Samâ Wôzu, Summer Wars
Tür: Komedi, Aksiyon, Sanal Gerçeklik, Bilim Kurgu
Firma/Stüdyo: Mad House Studios
Yönetmen: Mamoru HOSODA
Senaryo: Satoko OKUDERA
Müzik: Matsumoto Akihiko
Yapım/Yayın Yılı:  01.08.2009
Kategori: Film
Ülke: Japonya
Tasarım: Yoshiyuki SADAMOTO, Youji TAKESHIGE
OZ Karakter Tasarımı: Sadamoto Yoshiyuki, Hamada Masaru, Okazaki TakashiOz Dünyası tamamen kişiselleştirilebilen ve kurallar dahilinde istenilen her şeyi yapılmasına imkân sunan dev sosyal oyun dünyasıdır.
Oz da sadece oyun oynamakla kalmaz ayrıca çeşitli faturaları veya bir takım işlerinizi de geniş ağ bağlantısı sayesinde OZ’da yapabilirsiniz. Şimdi istediğiniz avatarı kişiselleştirip hesabınızla Büyülü Oz Dünyasına hemen giriş yapabilirsiniz.
Büyülü Oz Dünyasına Hoş Geldiniz!

 

Bir oyun düşünün, en dandik telefondan tutun ipod, oyun konsolları ve bilgisayarlara kadar geniş bir kitleye hitap edebilen, 7’ den 77’ ye oynanabilen devasa online bir oyun. Bu sosyal oyunun adı Büyülü Oz Dünyası.

 

 

 

 

 

 

 

Girişte ki tanıtılan oyunun kod yazma görevinde olan iki liseli kafadar olan Koiso Kenji ve arkadaşının karşısına bir üst sınıftaki Shinohara Natsuki bu iki kafadara  bir teklif sunmasıyla animemizin hikâyesi başlar. Shinohara Natsuki sadece bir kişi ile büyükannesinin doğum gününe giderken kendisine yardımcı olmasını istemektedir. Başlangıçta bu istek oldukça masum görünsede aslında Natsuki sadece büyükannesine verdiği sözü tutmaya çalışmak için yalandan bir hikâye ve sevgili uydurmuştur.

Natsuki’nin uydurduğu bu beyaz yalan bir müddet sorunsuz şekilde gider. Taa ki bir gece Koiso Kenji’nin telefonuna gelen matematik sorusunu cevaplayıp yollaması üzerine işler sarpa sarmaya başlar. Kenji sıradan bir matematik sorusu sandığı kod, Oz’un güvenlik sistemini çökerten spam mesajdan başka bir şey değildir.

 

Tam bir mataematik dahisi ve Japonya’nın matematik alanında ki temsilcisi olan Koiso Kenji, gece kırmış olduğu kod ile televizyonlara haber olmayı başarınca Natsuki’ninde beyaz yalanının tüm gerçekliğiyle ortaya çıkmasına neden olur.
Kenji’nin Oz Dünyasında Oyun Görevlisi olarak çalıştığından dolayı mesajı atan “virüs” Kenji’nin hesabını çalmasıyla Oz da tam bir karmaşaya sebep olur.
Kenji bütün bunların nasıl olduğunu anlamaya çalıştığı sırada polisin de onu bu kaosun sorumlusu olarak görür ve peşine düşer. Kenji, başına gelen bütün bu olayların büyük bir şaşkınlıkla nasıl olduğunu anlamaya çalışmakta ve  aynı zamanda da hem polisten saklanmanın hem de bu işi çözmenin yolunu araştırıp kendisini aklamanın yollarını aramaktadır. Ancak, işler umduğundan hızlı gelişir ve polis Kenji’yi tutuklar.

 

 

 

 

 

 

 

 

Oz Dünyası’nda oluşan bu kaosun asıl sorumlusu ise “Aşk Makinesi” adında ki yapay zekâdan başkası değildir. Her tarafından kötülük fışkıran bu bilinmeyen yaratık, çok kısa süre içinde aralarında kritik kullanıcı hesapları (belediye başkanı, itfaiye şefi, hastane başhekimi, karayolları müdürü, hatta hükümet organlarının hesapları bakanlık vb.) da olan bir sürü hesabı  çalarak çok güçlenmiş ve  büyük tehtid oluşturmaya başlamıştır. Bu hesaplarla bildiği gibi oynayıp kâh trafiği alt üst ederek, kâh yanlış yangın ve hasta sinyali vererek, uçak seferleri ile oynayarak tüm dünyayı başlı başına bir karmaşanın kucağına atar.

 

 

 

 

Peki bu çok gelişmiş yapay zekâyı durduracak kimse yok mudur? Bir kurtarıcı çıkacak mıdır? Tüm bunların sorumlusu olarak görülen kilit kişi Koiso Kenji polisin elinden kurtulabilecek midir? Yoksa Dünya’da ki her yeri kapsayan bu kaosa insanoğlu çaresiz kalıp boyun mu eğecektir? İşte bütün bunların cevabı 3 ödül sahibi Summer Wars da gizli.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ilk başta gayet sıradan ve normal bir hikâye üzerinden giden Summer Wars, gelişen olaylar sayesinde temposunu düzenli bir şekilde arttırıp anime severleri kendine çekmeyi başarmaktadır.
2009 yapımı olan anime, Satoko OKUDERA’nın kaleminden çıkmış ve Mad House stüdyosu tarafından yapılmıştır.
Summer Wars, şu ana kadar ki tanıtmış olduğumuz hemen hemen tüm anime serilerinde müziklerin kolayca hatırlanacak kadar ön planda yer almaları gibi bir ortak yönleri vardı. Oysa ki Summer Wars ta müzikler çok göze batmadan arka planda yer alıyor olsa da gayet kaliteli güzel yapımlar olarak karşımıza çıkmaktadır.
Son olarakta Summer Wars’ın az önce bahsettiğimiz bugüne kadar aldığı o üç ödülden bahsedelim istiyorum.

 

 

 

 

 

Sitges – Katalonya Uluslararası Film Festivali, 2009 yılı En iyi Animasyon Filmi    Mamoru Hosoda, Mainichi Film Concours, Mainichi Film Concours 2010 yılı En iyi Animasyon Filmi, Japon Akademisi Ödülleri, 2010 yılı Japon Akademisi Ödülü     En iyi Animasyon Film dallarında ödül kazanmıştır. Ayrıca  Asya Pasifik Sinema Ödülleri, 2009 yılı Asya Pasifik Screen Ödülü En iyi Animasyon Film, Nozomu Takahashi,Takuya Ito Takafumi, Watanabe Yuichiro Sato ve Annie Ödülleri, 2011 yılı Annie  Animasyon Üretiminde Üstün Yönetmenlik Mamoru Hosoda ( Funimation Eğlence ve Madhouse ) ödüllerine de aday gösterilmiş ancak kazanamamıştır.
Sonuçta elinizde 3 önemli ödül kazanmış görsellik ve hikâye bakımından sizi yarı yolda bırakmayacak olan bu güzel animeyi kesinlikle tavsiye ederim.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
vkopuzoglu

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.